Macierzyństwo

W co się bawić?..

Zabawa jest integralną częścią życia dziecka. Pomaga w zrozumieniu świata i lepszym poznaniu samego siebie. Zabawa rozwija wyobraźnię, inteligencję, pomysłowość, uczy empatii, ale przede wszystkim jest przygotowaniem do późniejszych czynności życiowych. Celem zabawy jest rozrywka i to właśnie, zdaniem niektórych psychologów różni zabawę od pracy.

Ogromne znaczenie mają zabawy ruchowe. Podczas zabaw ruchowych dziecko nabiera świadomości własnego ciała oraz orientacji w przestrzeni. Aktywny styl życia przynosi dzieciom wiele korzyści zdrowotnych : wzmacnia serce i płuca, wzmacnia narządy ruchu, usprawnia koordynację nerwowo-mięśniową oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Poza tym aktywność fizyczna pomaga w rozwoju społecznym. Gry i zabawy zespołowe uczą współpracy, poszanowania reguł. Współzawodnictwo to doskonała lekcja przeżywania zwycięstw i radzenia sobie z porażkami.

W przypadku najmłodszych dzieci olbrzymią rolę odgrywają zabawki. Na początku są to przytulanki, które uczą wyrażać emocje i uczucia oraz dają poczucie bezpieczeństwa Potem stopniowo wprowadzamy zabawki edukacyjne, manipulacje, konstrukcyjne. W wieku przedszkolnym zabawa dominuje nad innymi rodzajami działalności i wiąże się z ekspresją ruchową, sławną, muzyczną i wokalną. Nieco później pojawia się zabawy tematyczne, badawcze, matematyczne, dydaktyczne, związane z wchodzenie w role.

Czasem jednak jest tak, że brakuje nam pomysłów na zabawę z dzieckiem. Mamy wrażenie, że bawiliśmy się już „we wszystko”. Dlaczego nie sięgnąć po fajną książkę?! Odkryłam książkę, która jest nie tylko pomocą naukową dla nauczycieli, ale mogą z niej korzystać również rodzice i opiekunowie. „Moje dzieciaki” w szkole są zachwycone, uśmiechnięte,zadowolone,wręcz chwilami spocone. „365 gier i zabaw na każdy dzień roku”  to tytuł tej książki, a autorem jest Tom Dahlke.

W książce dokonano bardzo przejrzystego podziału wszystkich gier i zabaw w zależności od pory roku i tematyki, zabawy dostosowane są do wieku i liczby graczy oraz wykorzystane są bardzo łatwo dostępne materiały. Można znaleźć zabawy dostosowane do różnych sytuacji życiowych np. kiedy dziecko jest chore albo kiedy zaprosi do siebie rówieśników albo kiedy jest na spacerze z rodziną lub kolegami. Każdy znajdzie coś dla swojej pociechy i dla siebie- dorośli przecież też mogą wziąć udział w zabawach.

sketch-1477580964785

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s