Lifestyle

Tańce malowane

 Jako nauczyciel polonijny uczę dzieci nie tylko języka polskiego, ale także historii, kultury i tradycji naszego kraju. W Polskiej Szkole Sobotniej na Jersey prowadzę Zespół Tańca Ludowego „Mendeliczek” jako zajęcia dodatkowe. Najważniejszym celem, który chcę osiągnąć jest zwrócenie uwagi dzieci na szczególny aspekt rodzimej kultury, jakim są tańce narodowe wyrosłe z tańców ludowych. Tańce polskie są niezwykle widowiskowe, a polskie stroje ludowe są wyjątkowo piękne i barwne.

Pamiętam, jak sama stałam na scenie jako tancerka Zespołu Pieśni i Tańca  „Małopolska”  w Dębicy (woj.podkarpackie), w którym spędziłam 5 cudownych lat, towarzyszyły mi emocje, których nie zapomnę do końca życia. Choreografem zespołu był  wtedy wspaniały, charyzmatyczny nauczyciel tańca- Pan Kazimierz Górczak (pseudonim artystyczny „Lolek”) – serdecznie Go pozdrawiam 💋- który nie tylko nauczył nas miłości do tańca, ale i szacunku, samodyscypliny, wiary w siebie. Zawsze uśmiechnięty, ale i wymagający, na pewno wzór do naśladowania. W repertuarze zespołu znalazły się: tańce narodowe takie jak: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek, jak również tańce regionalne prezentowane w :

-Suita tańców Lachów Sądeckich,

-Suita tańców górali Beskidu Śląskiego,

-Suita tańców rzeszowskich,

-Suita tańców lubelskich,

-Suita tańców krośnieńskich,

-Suita tańców łowickich,

fb_img_1479649326082

foto: ZPIT „Małopolska” w Agrigento ( Sycylia).

Zespół zapraszany był na niezliczoną ilość festiwali za granicą naszego kraju,  był m.in. w Belgii, Francji,Turcji,Włoszech, Sycylii,Finlandii, Holandii,Słowacji i Niemczech. Brał udział również w widowiskach kolędowych, lokalnych uroczystościach i festiwalach w całej Polsce.

Wracając do zespołu „Mendeliczek”, który prowadzę nie sposób nie wspomnieć o naszym ostatnim osiągnięciu jakim jest zajęcie 2 miejsca w Jersey Eisteddfod Festival – Dance Section, w kategorii National Group 7-12 lat, na którym zaprezentowaliśmy taniec narodowy- krakowiak. Wzięliśmy rownież udział w Jersey Eisteddfod Festival Modern Languages/ Polish prezentując specjalnie przygotowany na tę okazję taniec narodowy -polonez. Aktualnie przygotowujemy się do występu na Jasełkach w naszej szkole.

dsc_0190

foto: Zespół „Mendeliczek” w Town Hall ( Jersey)

Jakie są zalety uczęszczania na tańce? Oj, całe mnóstwo ;),  przede wszystkim  są doskonałą formą aktywności fizycznej. Ruch pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, poprawia jego kondycję, giętkość, koordynację ruchową. Kontakt z muzyką pozytywnie wpływa na psychikę dziecka, staje się bardziej wrażliwe, kreatywne. Poza tym w zespole tanecznym można zawrzeć wspaniałe przyjaźnie, no i stać się sławnym ( no ale to już sprawa drugorzędna). Taniec uczy wytrwałości i regularności, pokazuje, że aby coś osiągnąć potrzeba wysiłku.

fb_img_1479652714645

foto: Zespół „Mendeliczek” w lokalnej prasie (Jersey Eavning Post)

Zachęcam więc rodziców do zapisywania dzieci na zajęcia taneczne. Może to lepsze niż granie w grę komputerową lub oglądanie telewizji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s