Macierzyństwo

Biblioteczka „Mum to be”

Zapewne wiele kobiet będąc w ciąży myśli o tym aby jak najlepiej przygotować się do roli mamy. Niektóre kobiety szukają porad w u swojego ginekologa lub położnej,co jest zupełnie zrozumiałe, niektóre szukają porad w internecie, co też jest bardzo nagminne, a jeszcze inne u przyjaciółki lub mamy. Ja postanowiłam sięgnąć po literaturę fachową, ponieważ bardzo lubię czytać, a poza tym chciałam zasięgnąć opinii ekspertów. Oto kilka książek, które chciałabym szczerze polecić każdej przyszłej mamie.

1. Annette Nolden „Ciąża tydzień po tygodniu” – Przewodnik po najbardziej fascynującym okresie twojego życia. Wspaniała książka składająca się z dwóch części. Pierwsza dotyczy całej ciąży, od momentu poczęcia aż do 12 miesiąca życia dziecka, druga dotyczy 1 roku życia dziecka. Jest to rodzaj pamiętnika, ponieważ jest miejsce na własne notatki i spostrzeżenia,  a także na zdjęcia, książka może być więc swoistą pamiątką na całe życie.

2. Paweł Zawitkowski „Mamo,Tato co Ty na to?”- jeden z najbardziej popularnych fizjoterapeutów w Polsce z pomocą kilku ekspertów przedstawia najważniejsze aspekty ciąży, porodu oraz opieki nad maluszkiem. Do książki dołączona jest płyta CD, więc wszystko można zobaczyć na własne oczy. Mnie osobiście najbardziej zainteresował rozdział o usypianiu dziecka, a w późniejszym okresie karmienia stałymi pokarmami, ale jeżeli np. nie wiecie jak się zabrać do danego zagadnienia to ta książka Wam w tym pomoże.

dsc_0206

3.Marlena Makarowska” Jedz pysznie i zdrowo w ciąży „- poradnik dietetyczki hedonistki. Właściwe odżywianie ma krytyczne znaczenie dla jeszcze nienarodzonego dziecka, a także dla samej mamy. I na szczęście to zdrowe odżywianie może być naprawdę pyszne. Myślą przewodnią tej książki to ” jedz dla dwojga- ale nie za dwoje „. Smacznego!

4. Joanna Jakubik -Hajdukiewicz ” Joga dla kobiet w ciąży „- napisała tę książkę socjolożka,instruktor jogi, mama. Autorka twierdzi, że warto wykorzystać czas oczekiwania na dziecko jako czas na pogłębianie świadomości swego ciała, nauki wyciszania i regeneracji umysłu, radzenia sobie ze stresem oraz rozpoznawania i kontaktowania się że swoimi emocjami. Jedno jest pewne- z pewnością zrównoważona i bardziej świadoma siebie mama lepiej nawiąże kontakt z maleństwem i podoła wyzwaniom okresu macierzyństwa.

dsc_0207

5. Anna Jankowska „Tylko dla mam-poradnik o ciąży” – Autorka tej książeczki nie jest położoną, ani nawet pielęgniarką, ciążę przeżywała po raz pierwszy i nie miała wcześniej doświadczenia w opiece nad niemowlakami. Spisała wrażenia laika, który, metodą prób, błędów, doswiadczeń i zadawania pytań przetrwał pierwszy rok życia malucha. Może warto sięgnąć po opinie kobiety takiej jak my,po prostu mamy- przekonajcie się!

6. Ian Bruce ” Jak być wspaniałym tatą”- tak tatą!!!  Jest i książka dla ojców,napisał ją facet, więc to dodatkowy argument przemawiający za przeczytaniem tej książki. Ja polecilam ją mężowi i nawet się nie opierał, ku mojemu zaskoczeniu. Autor książki posługując się językiem dnia codziennego przekształcił złożone idee w praktyczne wskazówki, które każdy z ojców może wcielić w życie w procesie wychowawczym.

dsc_0208

Mam nadzieję, że mój krótki przewodnik po literaturze ” ciążowej” będzie przydatny dla    niektorych kobiet spodziewajacych się dziecka. Wasze życie się zmieni to na pewno, ale otwórzcie się na najbardziej fascynującą przygodę życia. I pamiętajcie wcale nie musicie rezygnować z siebie w tej nowej dla Was sytuacji życiowej.

P.s. Poród da się przeżyć, ale to już temat na kolejny wpis.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s