Handmade

Świąteczny czas

Święta Bożego Narodzenia to dla mnie najpiękniejsze święta w roku. Zapach choinki,pierników,pierwsza gwiazdka, 12 wigilijnych potraw,prezenty, kolędy,Pasterka, świętowanie z rodziną i przyjaciółmi…Tak wyglądają tradycyjne święta po polsku.

Jednak przyszło mi żyć za granicą,więc przyglądam się z zaciekawieniem temu co dzieje się wokół. Widać na ulicach idących w pośpiechu ludzi, kupują prezenty, wysyłają  i wreczają sobie niezliczoną ilość kartek świątecznych, przesadnie ozdabiają domy kolorowymi swiatełkami, kupują losy jakże popularnej tutaj na wyspie loterii świątecznej,organizują tzw.christmas party w swoich miejscach pracy na których strzelają christmas crackers, objadają się takimi smakołykami jak mince pies oraz christmas pudding. Jedzą indyka w pierwszy dzień świąt oraz przesiadują w pubach i restauracjach, co jest akurat typowo angielskie. Hmmm..co kraj to obyczaj. Nie ukrywajmy…święta na Jersey, gdzie mieszkam, wyglądają nieco inaczej niż te, które pamiętam z dzieciństwa. Na Channel Islands rzadko pojawia się śnieg, więc nie ma mowy o skrzypiącym pod butami mrozie w drodze na Pasterkę, ale za to od czasu do czasu przechodzi nad wyspą huragan. Synoptycy przewidują, że właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia wyspę odwiedzi huragan „Barbara”-strach się bać!

Wracając jednak do przedświątecznej gorączki..A może by tak zwolnić, odpuścić kilka rzeczy. Nic się przecież nie stanie jeżeli jakiś kąt nie będzie posprzątany, może zamiast 12 potraw  wigilijnych wystarczy przygotować 4, może by tak kupić mniej prezentów, może dekoracje świąteczne mogą być nieco skromniejsze?! A może po prostu trzeba usiąść, napić się pysznej herbaty, pomyśleć, zatrzymać się, zadbać o serce, zadbać o duszę…

Z całym szacunkiem odnoszę się do tradycji świątecznych praktykowanych przez Anglików, lecz pozostanę jednak przy moich, polskich jakże pieknych tradycjach, które wyniosłam z domu. Często nawet jestem pytana przez tutejszych, jak my Polacy spędzamy swięta,więc chętnie im o tym opowiadam, są bardzo zaskoczeni, szczególnie 12 potrawami na świątecznym stole. Myślę jednak, że najważniejszą  rzeczą w tym nadchodzącym świątecznym czasie jest miłość, a co za tym idzie bliskość, uśmiech, rodzina, ciepło, bezpieczeństwo. I tak naprawdę nie ma to znaczenia gdzie się znajdujemy, ważne jak bardzo otwarte jest nasze serce.

A oto kilka moich propozycji dekoracji świątecznych mojego autorstwa, niektóre są oczywiście wykonane ” hand made” 😉

WESOŁYCH ŚWIĄT 🎄 🎁 🎅

dsc_0240

dsc_0232

dsc_0233

dsc_0237

3 myśli w temacie “Świąteczny czas”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s