Lifestyle

Tajemnicze hygge

Co to jest hygge? Jak tworzy się hygge? Jaki jest związek hygge że szczęściem? Na te pytania spróbuję odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Sam termin hygge ( czyt. hyga), pochodzi od norweskiego słowa oznaczającego dobrostan. Przez niemal  500 lat, aż do roku 1814, kiedy to Dania utraciła Norwegię, te dwa kraje były jednym królestwem.  W pisanym języku duńskim hygge pojawiło się po raz pierwszy na początku XIX wieku i skojarzenie z dobrostanem i szczęściem nie może być przypadkowe.

Skąd bierze się duński dobrostan? Dla wielu jest to zagadka, bo Duńczycy nie dość, że mają okropną pogodę,  to jeszcze płacą podatki, które należą do najwyższych na świecie. Duńczycy mówią, że oni nie płacą podatków,  oni inwestują w swoje społeczeństwo,  kupują jakość życia. Duńskie państwo dobrobytu potrafi redukować  ryzyko,  niepewność i lęk obywateli i nie dopuszcza do tego, aby czuli się nieszczęśliwi.

Ale do sedna..Hygge to właściwie wiele różnych rzeczy: to sztuka stwarzania atmosfery intymności i ciepło w sercu, ale też zero zmartwień,  poczucie ukojenia, przytulne tete- a – tate w gronie bliskich, przyjaciół. Wyobraźmy sobie taką sytuację: Domek w górach..Kilkoro przyjaciół,  za oknem szaleje śnieżyca.. Wszyscy ogrzewają się przy kominku,  piją gorącą herbatę, ubrani w ciepłe swetry, przytulają się do siebie, delektując się kawałkiem domowego ciasta..Rozmawiają.. Śmieją się..czują ciepło i bezpieczeństwo… To jest właśnie hygge!

Żaden przepis na hygge nie będzie kompletny bez świec. Ponad połowa Duńczyków jesienią i zimą pali świece codziennie,  w grudniu sprzedaż rośnie 3- krotnie. Ale nie tylko świece są ważne, generalnie oświetlenie. Zasada jest prosta,  im bardziej przytłumione światło, tym więcej hygge. Hygge to także spokój,  troska o innych. Kiedy spędzamy czas z innymi tworzy się relaksująca i serdeczna atmosfera. Uściski,  dotyk bliskich powoduje,  że w naszym organiźmie wytwarza się oksytocyna, która sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Nieodłącznym składnikiem hygge jest też jedzenie…ciasta,domowy chleb..kawa, kakao, wino..chodzi jednak bardziej o stosunek do posiłku, atmosfera przygotowania posiłku np. własnoręcznie przygotowanie bułeczki wg starego przepisu babci, najlepiej w towarzystwie rodziny lub przyjaciół … Kolejny element to ubrania, podstawą jest szal,  ale również ciepły sweter, ciepłe, mile skarpety itp. Poza tym w każdym duńskim domu jest tzw. Miły Kącik w którym można zapalić świece, przeczytać książkę, napić się herbaty. Wnętrze nie ma mieć efektu wow, raczej mmmmm… Idealnie jest jeżeli w domu znajduje się kominek, dużo rzeczy wykonanych z drewna, również ceramika. Do tego wszystkiego dorzućmy jeszcze  ciepłe kołdry i cudne poduchy..

Oto zestaw ratunkowy hygge :

1. Świece; 2. Czekolada; 3.Ulubiona herbata;  4.Ulubiona książka; 5.Ulubiony film; 6. Dżem; 7. Ciepłe skarpety; 8. Listy napisane na papierze; 9.Ciepły sweter; 10. Notes; 11.Miły koc; 12.Papier i ołówek; 13. Muzyka; 14. Album fotograficzny.

O ile dom jest ostoją hygge, również na zewnątrz może być hyggeligt. Hygge można doświadczać niemal wszędzie. Może być to wspólny wieczór filmowy,  wyjazd na narty, piesze wędrówki, gotowanie przy ognisku,  konkurs gotowania,  wieczór gier planszowych,  piknik, gry i zabawy na plaży.

Ale nie chodzi o to by nagle zmienić się w Duńczyka, bo hygge można znaleźć we własnej kulturze. Chodzi o znalezienie szczęścia w sobie, w naszym jedynym i niepowtarzalnym życiu. Ludzie, którzy umieją radośnie spędzać czas z innymi i celebrować zwykle chwile będą szczęśliwi pod każdą szerokością geograficzną.

A oto manifest hygge,który warto sobie powiesić na lodówce :

1. Atmosfera ( zapal świece).

2.Tu i teraz ( wyłącz komórkę).

3. Przyjemności ( zjedz czekoladę, kawałek ciasta).

4. Równość ( Nie ja tylko my).

5. Wdzięczność ( Bądź otwarte,może tak jest najlepiej).

6. Harmonia ( Rywalizacja nie jest potrzebna. Lubimy Cię. Nie przechwalamy się swoimi osiągnięciami).

7. Komfort ( Poczuj się dobrze. Zrób sobie przerwę).

8. Spokój ( Żadnych dramatów. O polityce porozmawiamy innym razem)

9. Bycie razem ( Nawiązując relacje i snuj opowieści.. Pamiętasz jak..)

10. Schronienie ( To jest Twoje bezpieczne miejsce).

Kochani! A wiec do dziela..poczujcie hygge!!!!!!

💋 😘 🔥 ☕ 🍰 📖 👫

Na koniec ciekawostka:

Speciallaegepraksisplanlaegningsstabiliseringsperiode – oto jedno z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych słów w języku duńskim, oznacza okres planowanego stażu wdrożeniowego specjalistycznej praktyki lekarskiej. Chylę czoła dla tego kto to wymówi !

dsc_0247

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s