Macierzyństwo

Pucio i Fefe

„Pucio uczy się mówić” Marty Galewskiej-Kustry to  książeczka napisana z myślą o dzieciach z opóźnionym rozwojem mowy. Mój synek należy do grupy dzieci, które są bardziej aktywne niż gadatliwe. Jak to mówi nasz lekarz: ” First to walk, last to talk”. U niektórych dzieci mowa przychodzi później nawet dopiero około 3 roku życia. Dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy, to również fakt, ale nie reguła. Rozwój mowy u dziecka zależy też od warunków środowiskowych i od tego co się mówi i jak się mówi do dziecka. Teoretycznie nie ma się czym martwić, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby odpowiednio stymulować dziecko zachęcając go tym samym do mówienia. W książeczce o przygodach Pucia i jego rodzinki przedstawione są wyrażenia dźwiękonaśladowcze i samogłoski, które używane są już przez roczne dziecko. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami, zachęcającymi do nazwania obiektów i powtarzania dźwięków, w naturalny sposób wspiera rozwój mowy dziecka. Stanowi znakomite narzędzie dla rodzica, a poprzez zabawę zachęca do nauki. My ( ja i mój synek) uczymy się mówić   nawet odpoczywając na plaży..

IMG_0338

IMG_0339

W zakresie wspierania rozwoju mowy dziecka godne polecenia są również inne propozycje tej samej autorki. Dla dzieci mających problemy z artykulacją idealna będzie książeczka:” Z muchą na luzie ćwiczymy buzię”.

IMG_0441Wyjątkowa mucha Fefe jeździ samochodem, gasi pożary, biega w maratonie, chodzi do kina i opery jednocześnie ucząc dzieci mówić , albo raczej wymawiać różne słowa . Mucha jest czadowa i w dodatku śmiesznie wygląda. Ćwiczenia logopedyczne zawarte w książce łączą się z rozwijaniem wyobraźni twórczej dziecka oraz rozwijaniem funkcji poznawczych i motorycznych, które maja ogromne znaczenie dla rozwoju mowy.

Jest też propozycja dla nieco starszych dzieci. Słynna mucha Fefe jedzie na wakacje. Przygody, które przeżywa podczas podróży są świetną okazją do rozwijania u dzieci umiejętności opowiadania i ćwiczenia wyobraźni. Książeczka nie tylko rozśmieszy, ale i zachęci do kreatywności, a wszystko dzięki muszce, która potrafi wpakować się w niezłe tarapaty.

IMG_0442Powyższe książeczki zostały wydane przez wydawnictwo:” Nasza Księgarnia” i kosztują od 20-40zł.

Dodatkowym ich atutem jest to, że mają twardą oprawę i grubsze niż zwykle kartki w przypadku „Pucia”, dzięki temu dziecko tak łatwo ich nie zniszczy.

Gorąco zachęcam do kupna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s